» اجازه پدر برای خروج از کشور لازمه؟

اجازه پدر برای خروج از کشور لازمه؟

یکی از سوالاتی که در زمینه ی مهاجرت و خروج از کشور مطرح میشه اینه که آیا دخترا برای خروج از کشور به اجازه ی پدر نیاز دارن یا خیر ؟ و یا بانوان متاهل برای مهاجرت به اجازه ی همسرشون نیازمندن یا نه ؟همچنین ممکنه این ابهام در خصوص پسرا هم براتون ایجاد بشه و بپرسید که وضعیت اونا چجوریه ؟؟

در ادامه به تمام این سوالات پاسخ میدیم .


اجازه ی پدر برای مهاجرت دختران و پسران :


بر اساس ماده 18 قانون صدور گذرنامه ، برای اشخاصی که کمتر از 18 سال سن دارن و کسانی که تحت ولایت یا قیمومت هستن ، با اجازه ی کتبی ولی یا قیم اونا گذرنامه صادر میشه و این یعنی تمام اشخاص زیر 18 سال [ چه دختر باشن چه پسر ] برای خروج از کشور به اذن پدر نیاز دارن ؛ بنابراین دخترا و پسرایی که بالای 18 سال سن دارن می تونن با خیال راحت بدون اذن پدر از کشور خارج بشن.


آیا عقد آریایی اعتبار دارد؟ مطلب مرتبط آیا عقد آریایی اعتبار دارد؟

حالا سوال اینه که اذن پدر باید به چه صورت باشه ؟ مثلا همین که پدر به فرزندش بگه : (( فرزندم من اجازه می دم که تو از کشور خارج بشی ، برو خدا پشت و پناهت باشه... )) کافیه ؟؟؟


خیر !!!! اذن پدر زمانی موثر و قابل قبوله که رضایتش به صورت کتبی در دفاتر اسناد رسمی انجام بشه و به عبارتی پدر یک فرمی رو پر میکنه که به معنای اعلام رضایت از خروج فرزندشه و زیر اون فرم رو امضا میکنه و بعد از اینکه پدر به صورت کتبی رضایت داد ، برای فرزند گذرنامه صادر میشه.


اجازه ی شوهر برای خروج از کشور بانوان :


خب رسیدیم به این مطلب که آیا بانوان متاهل برای خروج از کشور به اجازه ی همسر نیاز دارن یا نه؟؟؟ و پاسخ مثبته. بانوان برای خارج شدن از کشور ، به اجازه ی شوهر نیاز دارن که این اجازه هم مثل اجازه ی پدر برای مهاجرت فرزند باید به صورت کتبی و محضری باشه و در دفاتر اسناد رسمی انجام بشه اما.... این قاعده مطلق نیست ؛ یعنی در صورت وجود داشتن یه سری شرایط خاص ، خانم ها میتونن بدون اجازه ی شوهر از کشور خارج بشن [ آخ جوون .....!!! ] و اون شرایط چیه ؟؟؟ الان عرض میکنم خدمتتون:

_ زنانی که شوهر اونا مقیم خارج از کشوره و و زنانی که با مردی ازدواج کردن که تابعیت خارجی داره [و این بانوان هنوز تابعیت ایرانیشونو حفظ کردن ] برای خروج نیازی به اذن همسر ندارن .


_ علاوه بر این ، زنی که از جانب شوهرش وکالتنامه ی رسمی مبنی بر خروج از کشور داره و این وکالتنامه هم بلاعزل باشه [ یعنی از طرف شوهر قابل عزل نباشه ] می تونه بدون اجازه ی شوهر از کشور خارج بشه .


_ همچنین اگر زنی قبل از ازدواج گذرنامه دریافت کرده باشه و مهلتش هم به پایان نرسیده باشه بدون اجازه ی همسر میتونه خارج بشه ولی برای تمدید گذرنامش به اجازه ی شوهرش نیاز داره.


غیر از موارد فوق ، بانوان متاهل [ اعم از اینکه سنشون کمتر از 18 سال باشه یا بیشتر باشه ] برای خروج از کشور نیازمند اذن همسرشون هستن و برای این کار باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنن و مراحل رضایت کتبی رو انجام بدن.


تهیه کننده : سیده فاطمه بوستانی _ میزان بلاگ


فرم ارسال نظر





  وکیل در شیراز   |   برترین وکیل  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله