» ریاست مرد بر خانواده

ریاست مرد بر خانواده

طنز حقوقی: مرد فرمانروای خانواده است؟!


همونطور که می دونید مرد رئیس خانواده هست. ماده 1105 قانون مدنی هم میگه:« در روابط زوجین ریاست خانواده از خصائص مرد است. »

پس ثابت شد که از نظر قانون آقایون ریاست خونه رو برعهده دارن، اما باید ببینیم که مفهوم ریاست چیه؟ آیا رئیس بودن به معنای فرمانرواییه؟ اگه اینجوری باشه، خشم خانم ها سر به فلک میکشه که..!!


بیاین اول فکر کنیم که اگر ریاست مرد به معنای پادشاهی باشه، وظایف بانوان محترم چیه:

در این صورت خانما وظیفه دارن که هر روز صبح برای همسرشون صبحانه مفصل تدارک ببینن و شوهرشون رو با ذکر «قربونت برم تاج سرم» بدرقه کنن که بره سر کار.

میگه سه طلاقت میکنم !! مطلب مرتبط میگه سه طلاقت میکنم !!

بعد هر نیم ساعت یکبار به همسرشون زنگ بزنن و حالشو بپرسن. بعدش اگر آقایی ظهر نمیتونه برای ناهار بیاد خونه، ناهار گرم و تازه براش ببرن که مبادا اعلیحضرت غذایی که به معده مبارک نمیسازه نوش جان کنه!

سپس بانوان محترم باید هر چه سریع تر به منزل برگردن و خونه رو مثل دسته گل تمیز کنن....

حالااا..... اگه خدایی نکرده خانم یادش بیاد که برای منزل خرید داره چی؟؟؟ آخه عالیجناب خسته و کوفته دارن به منزل برمیگردن!!

اینجا دو تا راه حل وجود داره : یا خانمه بره هرچی میخواد رو خودش بخره یا اینکه خیلی محترمانه با اعلیحضرت تماس بگیره.... حالا این محترمانه بودن یعنی چی؟

یعنی خانمه زنگ نزنه به شوهرش بگه :« سلام.... خیار و پیاز و گوجه بخر. »

بلکه زنگ بزنه و بگه:« سلام و درود به تو ای پادشاه قلبم.... خسته نباشی تک گل باغ زندگیم.....»

و بعد از اینکه خانمه حسابی قربون صدقه شوهرش، مادر شوهرش و بالاخص خواهر شوهرش رفت، بگه :« برای وجود مبارکت مقدور است که اندکی خیار و پیاز و گوجه برای منزل تهیه کنی؟

اگرم میدونی سختته، بگو خودم میرم میگیرم میام ، خدایی نکرده مزاحمت نشم!!! »

بله.... و اینجوری میشه که آقایی علاوه بر خیار، پیاز و گوجه، سیب زمینی هم میخره که نشون بده چقدر به خانوادش اهمیت میده....!!!

در مراحل بعدیم که عالیجناب تشریف آوردن، خانم باید مقدمات ماساژ پا، تهیه ی آب دلنشین و گوارا و قربون صدقه مجدد رو فراهم کنه و دستورات همسر رو مو به مو اجرا کنه. به علاوه خانم حق نق زدن و غرغر کردنم نداره!!

تازه مهمترین نکته اینه که بانوی محترم بعد از ورود شوهر به منزل باید از سر و صدای بچه ها جلوگیری کنه تا رئیس خانواده اعصابش خط خطی نشه و یهو با کمربند بچه ها رو مورد عنایت قرار بده!

پس پادشاهی مرد یعنی این.... 

تازه حرف آخر رو توی خونه مرد میزنه، پس کسی حق نداره روی حرفش حرف بزنه و اظهارنظر بیهوده کنه!!

اصلاً چه معنی میده که بقیه تو خونه اظهار نظر کنن؟؟


خب خانمای عزیزی که تا اینجا مطلب رو خوندین، چقدر حرص خوردین؟؟

حالا کاری نداریما.... ولی اگه حرص خوردین، نباید می خوردین؛ چون خدایی امروزه کم پیش میاد کسی از این کارا بکنه.


حالا ریاست مرد بر خانواده واقعا یعنی چی؟!

ریاست مسلماً به معنای حکومت و پادشاهی نیست؛ تازه اگر هم مرد پادشاه باشه، پس به تبعش زن باید ملکه باشه و کلی خدمه داشته باشه و خودشم دست به آب سیاه و سفید نزنه.

البته ما نمی خواییم منکر زحمات آقایون بشیم و می دونیم که اونا هم برای راحتی خانوادشون، زحمت زیادی می کشن. پس همینطور که خانما عزیز و فداکارن، آقایون هم زحمتکش و قابل احترامن و مطالب بالا صرفاً جنبه طنز داره.


در نهایت می رسیم به مفهوم ریاست:

ریاست به معنای برتری داشتن مرد بر زن نیست و به این معناست که مرد حق تصمیم گیری در خصوص تعیین محل زندگی و مسکن، اداره امور مالی و..... رو داره. به علاوه باید اراده ی مرد در تربیت فرزندان هم محترم شمرده بشه.

هدف از ریاست مرد، حفظ سلامت و استحکام خانواده هست و این ریاست هم بیشتر به معنای اداره خانواده هست و همین موضوع باعث میشه که مسئولیت مرد هم بیشتر باشه؛ چون از اونجایی که مرد نان آور خانوادشه، اداره خانواده هم در حیطه وظایفش قرار میگیره. پس این ریاست می تونه وظیفه ای باشه که بر عهده ی آقا قرار گرفته و علاوه بر اینکه حق اونه، براش مسئولیت زیادیم ایجاد میکنه.


خلاصه که رئیس بودن همیشه به معنای اِعمال زور و قدرت نیست و بعضی موقعا ممکنه نه تنها باعث پادشاهی نشه بلکه آرامش آدم رو هم بگیره....

ولی در کل توی زندگی برای هم رئیس بازی در نیارین و با عشق و درک متقابل [ و همین واژه های تکراری و کلیشه ای] زندگی کنین؛ چون رئیس بازی برای ادامه زندگی جواب نمیده!!! 


نویسنده: سیده فاطمه بوستانی - میزان بلاگفرم ارسال نظر

  برترین وکیل   |   وکیل در شیراز  


آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین مطالب مجله